Dilmun, místo, které je známo z nejstaršího Eposu o Gilgamešovi, odpovídá zřejmě dnešní poloze Bahrainu. Tohle malé a veselé království, jak ho nazývají residenti, kteří se sem jedou pobavit ze silně striktní wahabistické Saudské Arábie, můžeme dnes také nazvat Honkongem či Perlou Perského zálivu. Nejen proto, že perly byly a jsou symbolem a obchodním atributem této země, ale i pro svůj rychlý ekonomický a celkový vývoj. Bahrain je dnes důležitým oblastním, finančním a obchodním centrem. Stavební a komunikační boom lze vidět na mnoha místech hlavního ostrova. Nové mrakodrapy a projekty rostou jako houby po dešti. Nejznámějšími projekty jsou v této chvíli Durrat Marina, Financial Harbour Bahrain Bay a Bahrain City center. Dominantou Manamy je Harbour Financial Center a nyní ho naproti přes cestu krále Faisala doplňuje další mrakodrap The World Trade Center. To, že Bahrain o víkendech a hlavně o prázdninách praská ve švech, bylo příčinou nové, obrovské výstavby hotelů a zařízených bytů v části Al Juffair, poblíž největší mešity Al Fatih a blízko pobřežní promenády Marina - Cornish Marina.

Toto ostrovní kralovstí je plně otevřeno turistice a dělá maximum pro kvalitu a spokojenost turistů i residentů celého Arabského poloostrova. Zhlédnout základní atributy království lze ve velmi krátké době. Bohužel, Bahrain není zemí, která by byla otevřena a finančně nakloněna cestování s batohem. Můžete zde najít levné ubytování ve dvouhvězdičkových hotelech s nočními telefonáty neuvěřitelné atypických nabídek v muslimské zemi, jezdit taxíkem a najíst se za pár korun v tradiční jídelně, ale toulat se s batohem tady nikoho neuvidíte a stanování  je typické pouze  v poušti pro domorodce, kteří vyráží na piknik. Zároveň nesmíme zapomenout na sezónu, protože v létě byste venku zažili parní saunu kombinovanou s vychlazenými lednicemi uvnitř budov. Ideálními obdobími pro pobyt jsou říjen až listopad a duben až květen.
I když je Bahrain nejvíce otevřenou muslimskou zemí na Středním východě, přesto musíte být opatrní, a to zejména v tradičně osídlených oblastech. Ženy nemusí nosit abáju a zahalovat si své vlasy, muži mohou mít krátká trika a kraťasy nad kolena, ale stále se musíte mít na pozoru a brát v úvahu místo, kde se pohybujete. Největší ostražitost je na místě v šiítských čtvrtích, kde je život podřízen klasickým pravidlům. Je známo, že tahle šiítská většina nesouhlasí  s vývojem a otevřeností jejich království a sunnitským vedením, podporovaným ze Saudské Arábie. Silný vliv Saudů je zde zejména od doby, kdy  byla vystavena Causeway krále Faheda - přemostění  dlouhé 26 km z pobřeží Saudské Arábie přímo do Bahrainu. Tato stavba patří mezi nejdražší stavby světa a je opravdu monumentální. Stojí za to ji navštívit a částečně projet. Můžete se dostat na hranici mezi Saudi a Bahrainem za 2 BD (bahrainský dinár) na umělý ostrůvek, který je na půli cesty, a vyjet za 500 fil na bahrainskou věž s restaurací. Zde se vám naskytne pohled na tohohle mořského hada a hůře dosažitelnou Saudi.

Automobiloví fanoušci určitě vyrazí na okruh F1, který kromě formule nabízí další atraktivní programy. Například jízdu na motokárách, v rychlých autech na okruhu, v Hummerech v terénu, a také exkurzi po celém areálu. Před návštěvou se doporučuje předem si telefonicky zjistit či ověřit otvírací dobu, případně si objednat některou z aktivit. Orientace na ostrově je velmi lehká a přehledná. Z Manamy je to směrem do vnitrozemí asi 30 km. Pokud vám bude horko na okruhu F1, můžete si odskočit do největšího vodního parku na Středním východěThe Lost Paradise of Dilmun Water Park, ale musíte předem zjistit, zda je ten den vstup pro rodiny či ženy. Kdo má raději zvířata, rovnou zamíří do polopouštního safari Al Areen. Kdo má rád moře, může využít veřejnou pláž Al Jazayer Beach. Kdo chce spatřit Strom života, musí se vydat na východ od okruhu F1. Strom života je výjimečný svou polohou, vyrůstá v poušti, která tvoří většinu ostrova. Z dálky působí exoticky, zblízka spíše jako malé smetiště a sprejerská zeď. Všude kolem uvidíte potrubí pro vedení ropy nebo plynu. Takže, žádná romantika. A kdo by chtěl zdolat nejvyšší kopec Ad Dukhan (122m), tak už to má kousek k muzeu věnovanému těžbě ropy.
Manama, toť zaslíbená místo pro ty, co rádi porušují pravidla ve zdejší oblasti. Bary, muzika, koncerty, tancovaní, kino atd. Taková velká Stodolní ulice. Než se ale vydáte za zábavou, je tady možnost navštívit tradiční tržnici (souq) v ulici, jež nese jméno vstupní brány Baab al-Bahrain (Brána Bahrainu). Chvílemi se budete cítit jako v Indii, chvíli jako v Pákistánu, a snad i jako v Bahrainu. Najdete zde koření, zlato, látky, ale také velké množství zboží made in China. O cenách vždy smlouvejte, první cena je vyšší než ta, za kterou lze určitě zboží pořídit. Kdo touží po velkých obchodních centrech, musí zavítat do districtu Seef, kde se nachází největší nákupní centrum Seef Mall. Najdete tady světoznámé módní značky, parfémy a další zboží za mnohem přijatelnější ceny než u nás. Kdo má zájem podívat se na nejednu filmovou novinku, může si hned z obchodu odskočit do kina. Kdo padá únavou a hladem, může si dát kávu či jídlo v komplexu fastfoodu a kaváren. Kdo si potřebuje odpočinout od dětí, nechá je v zábavném centru pro děti. 

Koho zajímají perly, nemine poblíž Baab al Bahrain muzeum, věnované lovení perel a  na cestě do Seefu bílý Perlový monument. Od tohoto místa je to kousek k Bahrainské pevnosti. Ta je pod ochrannými křídly Unesca, vznikla v 15. století a na jejím vývoji se podíleli Portugalci a později Ománci. Druhá významná pevnost Arad se nachází blízko letiště v části Muharaq.
Kdo má zájem se podívat do mešity a zajímá se o islám, pak je tady  jedinečná příležitost navštívit nejkrásnější a zároveň největší tzv. Velkou mešitu (Al Fateh Grand Mosque). Otevřeno je od soboty do středy od 8 do 14 hodin. Samozřejmě musíte být vhodně oblečeni, u žen se vyžaduje abája a šátek (vše lze půjčit na místě). Návštěvu můžete spojit s dalšími aktivitami. Z mešity je to pár metrů na pobřežní promenádu (Marina corniche), kde se můžete nechat svést na dromedárovi, navštívit Funland centrum, podívat se na delfíny a procházku lze zakončit v Bahrainském národním muzeu a centru umění. Na promenádě sídlí kancelář Hawar Resort hotel, kde si můžete případně koupit výlet nebo pobyt na ostrově Hawar, který leží poblíž Kataru. Lodě vyplouvají z malého přístavu Al Dur, asi 40 min jízdy autem směrem na jih. Zájemci o kratší výlet mohou využít nabídky na blíže situovaný ostrov Al Dar ze Sitry, který zajišťuje mořské taxi Jazeera. 
Pokud se přijedete bavit, je tady Exhibition street, kde najdete spoustu podniků nejrůznějšího druhu. Od tradičních arabských s vodní dýmkou a břišními tanečnicemi až po rockové kluby, kde řádí filipínské kapely. Druhým takovým centrem je Al Bustan Hotel na Bani Otbah avenue, kde najdete další známé night cluby a podniky jako JJ a BJ. Že je Bahrain o víkendech plný zábavy, o tom svědčí také všechny kvalitní hotely, které nabízí vlastní taneční a hudební programy a bary. Většinu zábavy uvidíte ve filipínské či jihoafrické produkci. Pokud dostanete hlad a máte zájem vyzkoušet nejednu exotickou restauraci můžete vyrazit do části Adliya za hotelem Gulf.

Kontaktní formulář

Máte nějaký dotaz? Neváhejte nás kontaktovat, vše vám vysvětlíme a pomůžeme