Žije zde 232 000 obyvatel a v sardštině nese názevCasteddu (v překladu: „zámek“). Město má univerzitu a je důležitým přístavem (spojení zvláště do Janova, Livorna, Civitavecchie, Neapole a Palerma). Cagliari je položeno mezi dvěma zátokami mořského zálivu, má zajímavé středověké jádro, nádhernou pláž Poetto a slaná jezera s růžovými plameňáky.

V metropoli se nachází velký přístav, rozsáhlý průmysl, mnoho moderních budov, panelová zástavba a vše je doplněno všudypřítomnými davy lidí. Když se podíváte pozorněji, je Cagliari také překvapivě půvabným městem s hezkým historickým centrem, několika památkami a snadným přístupem na blízké pláže. Návštěvníky tak přitahuje nejen svou hlavní dominantou, kterou je rozlehlý středověký hrad Castello, ale i kouzelným podhradím se spletí romantických uliček. Při procházce hlavními třídami můžete nakukovat do luxusních obchodů nebo ochutnat místní speciality v některé z vyhlášených restaurací.

S přilehlými městskými předměstími činí počet obyvatel 369 000. Metropolitní předměstská oblast zahrnuje tyto čtvrti: Elmas, Assemini, Capoterra, Selargius, Sestu, Monserrato, Quartucciu, Quartu Sant´Elena. Ještě širší oblast pak čítá na 500 000 obyvatel a zahrnuje tyto místa: Pula, Villa San Pietro, Sarroch, Villaspeciosa, Uta, Decimoputzu, Villasor, Serramanna, Nuraminis, Monastir, San Sperate, Ussana, Serdiana, Dolianova, Soleminis.

Atmosféra tohoto města je pro návštěvníky strhující. Pulzující život, hlučná doprava, zkamenělá historie – člověk ho buď miluje, nebo nenávidí! V Cagliari se člověk necítí jako turista, tady zažíváte sardinský všední den, patří prostě k němu. Město člověka pohltí a nenechá ho uniknout. A někdy si Cagliari oblíbíte i přes gigantickou dopravu, která má den co den problémy v úzkých uličkách. S praskotem se kolonami aut a masami lidí prodírají mopedy. Jako chodec musí mít člověk dost odvahy. Turisté i obyvatelé Cagliari, kteří hledají klid, rádi utíkají na hradební věž San Remy (Bastione di San Remy; kdysi tvořila část opevnění starého města) ležící nad Piazza Constituzione. Odtud máte krásný pohled na město, díváte se na přístav a moře a můžete se zasnít.

Tunisko je odtud blíž než Řím. A Cagliari je nejen starší než Řím, nýbrž je i postavené na více než sedmi kopcích. Město je na tento fakt hrdé. Obyvatelé Cagliari vůbec nemají Římany příliš v lásce. Pokud někdo něco ukradne, ať je to bunda nebo auto, místní vždy viní Římany.

Město nezadržitelně roste. Přes vysokou míru nezaměstnanosti, hlavně mezi mládeží, v posledních letech dokonce vzrostla životní úroveň. Doby, kdy bylo vidět jezdit lepící páskou vyspravené veterány, jsou pryč. Ve Via Garibaldi a Via G. Manno, úzkých hlavních nákupních ulicích, kde se to hemží lidmi, je jeden obchod vedle druhého. Často se tu ještě setkáte s železnými kovanými balkonovými mřížemi s různými roztomilými motivy, které vytvářejí zajímavý kontrast k částečně exkluzivním obchodům. I ve Via Roma, ulici z přelomu minulého století, která je lemována palmami, dnes už jen zřídka uvidíte žebráky nebo bezdomovce.

Antické město Carialis téměř zcela pohltila pozdější zástavba, ale zachovaly se zbytky římské arény z 2. století n.l. Milá je procházka po středověké čtvrti.

Z památek středověkého města, zčásti dosud chráněného pisánskými hradbami s věžemi  - Torre di San Pancrazio (na Piazza Indipendenza), nebo bašta Santa Catarina - se zachovaly gotické kostely a některé kostely – především katedrálaSanta Cecilia (dokončena v roce 1312). Pisánsko - románská katedrála byla postavena ve 13. století, ale později přestavěna. Má zajímavou románskou kazatelnu. Pisa v roce 1312 darovala do kostela reliéfní desky svého sochaře Guillelma.

Zajímavé je zdejší Archeologické muzeum a též starokřesťanská Basilica San Saturnino (5. století) ve východní části města. V jihovýchodní části města si pozornost zaslouží dva chrámy SS. Cosma e Damiano (neboli S. Saturnino), jakožto nejstarší křesťanská svatyně na Sardinii (čtyřúhelníkový chrám se čtyřmi arkádami a kopulí z 5. století n.l. zbudovaný na starokřesťanském pohřebišti z 2. – 5. století a rozšířený v 11. a 12. století čtyřmi románskými křídly v podobě kříže; dnes je zčásti zachováno pouze východní) a Santuario di Bonaria, poutní místo námořníků s moderní bazilikou v sousedství goticko-aragonského kostela ze 14. století. Od obou chrámů lze vystoupit na vrch Monte Urpino na východní straně města (rozhledy).

V okolí města stojí za návštěvu Poetto (leží 5 km jihovýchodně; je zde nádherná pláž a římský amfiteátr), nebo Assemini(14 km severozápadně od Cagliari; je zde byzantský kostelík Oratorio S. Giovanni z 9. – 10. století v podobě řeckého kříže a pozdně gotický kostel z 15. – 16. století). 

Cagliari má středozemní podnebí s horkými, suchými léty a mírnou zimou. Najdete zde také největší rybí trh v Itálii!
Spousta místních specialit je právě z ryb (například burrida). Výborná jsou i místní vína. Víno se sklízí zejména z vinic na planině Campidano.


Plavby proplouvájící tímto přístavem

Kontaktní formulář

Máte nějaký dotaz? Neváhejte nás kontaktovat, vše vám vysvětlíme a pomůžeme