Ve středu 22. března 2023 nadace MSC Foundation a Mezinárodní unie pro ochranu přírody (IUCN) oznámily partnerství na ochranu a obnovu ohrožených korálových útesů. Oznámení učinily na události zvané Monaco Ocean Week, kde odborníci diskutují o klíčových výzvách, kterým čelí světové oceány. Cílem projektu, s názvem Global Coral Biodiversity Assessment, je poskytnout konkrétní a pravidelné plány na obnovy korálových útesů a ohrožených druhů.

Prezident IUCN, Razan Al Mubarak, řekl: "Chci upřímně poděkovat MSC Foundation za podporu. Nemůže být důležitější; více než třetina druhů korálů hodnocených na Červeném seznamu IUCN čelí vyhynutí. Toto partnerství nám umožní dokončit další hodnocení a zajistit, aby svět měl informace potřebné k ochraně korálů a živobytí více než půl miliardy lidí, kteří jsou na nich závislí."

Celý projekt bude upřednostňovat ochrany a obnovy nejohroženějších druhů korálů na základě hrozeb, kterým čelí. Dále bude projekt zahrnovat identifikaci různých druhů korálů a útesů, a hlavně podávání zpráv o přínosu zachování těchto ekosystémů k dosažení cílů v globálním rámci OSN pro biologickou rozmanitost.

Pierfrancesco Vago, předseda výkonného výboru MSC Foundation a výkonný předseda divize výletních plaveb MSC Group, uvedl: "Jako správci naší planety máme odpovědnost za ochranu jejich vzácných ekosystémů. Naše nové partnerství s IUCN je silným závazkem k ochraně a obnově ohrožených korálových útesů, mangrovových lesů a mořských řas. Tím, že umožníme činitelům s rozhodovací pravomocí a odborníkům jednat na základě globálních doporučení vyplývajících z globálního hodnocení biologické rozmanitosti moří, můžeme tyto základní ekosystémy chránit pro budoucí generace."

Nadace MSC Foundation je podle vyjádření své ředitelky Daniely Picco připravena přispět přispět k rozvoji vědy o oceánech a stát se pro IUCN schopným partnerem pro ochranu podmořského světa. Toto partnerství podle ní představuje významný krok vpřed pro ochranu světových oceánů a pro zdravou budoucnost naší planety.

MSC FOUNDATION

Tato nadace realizuje závazky skupiny MSC, kde využívá své jedinečné znalosti v oblasti ochrany moří a humanitárního rozvoje po celém světě. Nadace se zaměřuje na čtyři oblasti - životní prostředí, komunitní podporu, vzdělávání a pomoc při mimořádných událostech, jako například podporu udržitelného řízení ekosystémů, pomoc obyvatelstvu postižené katastrofou nebo v oblasti vzdělávání s cílem podpořit individuální a kolektivní rozvoj. Na dosažení těchto cílů Nadace pracuje jak samostatně, tak i se specializovanými partnery.

Nadace MSC je zapojena do tří programů na obnovu a ochranu moří. Super Coral je vlastní program nadace MSC, které má sídlo v mořské rezervaci Ocean Cay na Bahamách. V současné době nadace buduje své vlastní Mořské centrum s biolaboratoří, korálovými školkami a s terénním a vzdělávacím zařízením. Cílem je zvýšit odolnost korálových útesů a zároveň šířit znalosti o technikách, aby mohly být nasazeny po celém světě. Ve druhém programu se MSC Foundation spojila s nadací Ba'a Foundation v Saúdské Arábii na podporu nových programů odolnosti a obnovy korálových útesů v Rudém moři. Třetí partnerství podniklo své první kroky koncem roku 2022 s katarským ministerstvem životního prostředí za účelem zahájení inovativního nového programu na ochranu moří v Kataru. Cílem tohoto programu je využít sílu zachování, obnovy a péče o tři symbiotické pobřežní ekosystémy – mangrovové lesy, mořské trávy a korály. 

VERONIKA PAGÁČOVÁ

Kontaktní formulář

Máte nějaký dotaz? Neváhejte nás kontaktovat, vše vám vysvětlíme a pomůžeme