Polaria je národním centrem pro výzkum a informace související s polárními oblastmi, zejména Arktidou. Představuje také skvělé místo pro poznávání polární krajiny. Ve fascinujícím panoramatickém filmu ze Špicberk divák „putuje“ polární krajinou pod polární září a vnímá, jaké to je spočinout v arktické divočině.

V akváriu jsou chovány arktické druhy ryb. Z dalších živočichů uveďme například kraba kamčatského, který dosahuje hmotnosti až 10 kilogramů. Tento arktický druh se sem dostal z Ruska a vytrvale se šíří směrem na jih podél norského pobřeží. Další atrakcí je bazén s tuleni, jež lze díky prosklenému dnu pozorovat zespodu.

Nordnorsk Kunstmuseum – regionální umělecké muzeum severního Norska – bylo založeno v roce 1985 s cílem přiblížit veřejnosti obrazy a rukodělné výrobky, včtně soch a textilií, ze severních oblastní. Kromě toho také pořádá krátkodobé výstavy starších a novějších děl.

Polarmuseet se zaměřuje na lovecké a výzkumné polární výpravy. Návštěvníky seznamuje s plavbou Fridtjofa Nansena na lodi Fram na severní pól, se životem dobyvatele jižního pólu Roalda Amundsena a s pokusem Salomona Andréea doletět na severní pól v balónu (1897).

Expozice jsou věnovány prvním lovcům na Špicberkách, kteří trávili zimu v ledové pustině a lovili medvědy lední, lišky polární a tuleně. Sbírka obsahuje předměty každodenní potřeby, náčiní a velké množství dalších artefaktů, jež po sobě zanechali lovci zvířat, velryb a tuleňů na území severního Norska.

Muzeum se nalézá v přístavní části starého města, mezi mohutnými skladišti, rybářskými ubytovnami a dřevěnými budovami z 30. let 19. století.

Ishavskatedralen (katedrála Arktického oceánu, zvaná též kostel Tromsdalen) vysvěcenou roku 1965 navrhl Jan Inge Hovig a postavena byla z betonu. Tvar střechy symbolizuje způsob, jakým polární záře rozjasňuje temnou oblohu v zimních měsících.

Východní stěnu vyplňuje obrovská, 23 metrů vysoká trojúhelníková vitráž od Victora Sparre (1972). Tvoří ji 86 skleněných panelů pomalovaných na téma Druhého příchodu Ježíše Krista.


Tromso Kunstforening, zřízený v roce 1877, je nejstarší uměleckou společností v severním Norsku. Orientuje se na norské i světové současné umění a každoročně připravuje přibližně 20 výstav. Společnost sídlí v objektu z 19. století, kde dříve sídlilo Tromso Museum.

Plavby proplouvájící tímto přístavem

Kontaktní formulář

Máte nějaký dotaz? Neváhejte nás kontaktovat, vše vám vysvětlíme a pomůžeme