Stavanger je nádherné malebné město (založené v roce 1125), které nabízí celou řadu turistických zajímavostí. Jde ale také o významné průmyslové město. Městu Stavanger se přezdívá hlavní ropné město Norska, protože zde sídlí významné ropné společnosti. Stavanger má mírné oceánské podnebí, všechny průměrné měsíční teploty v roce tak neklesnou pod nulu. Město a jeho okolí má nejdelší vegetační období v Norsku, kolem 220 dní.

Turistické zajímavosti

Mezi největší turistické zajímavosti ve městě Stavanger patří katedrála Stavanger domkirke , která je nejstarší katedrálou v Norsku. Vyhledávané je historické centrum města nazývané "Starý Stavanger". Zde se nachází více než 173 krásných dřevěných domů pocházejících ze 17. a 18. století. Stavanger nabízí celou řadu muzeí. Mezi ty nejvýznamnější a nejvyhledávanější patří muzeum věnované ropě Norsk Oljemuseum a umělecké muzeum Rogaland Kunstmuseum, které představuje stálou expozici norského umění. Zajímavým místem mimo centrum Stavangeru jsou tzv. Tři meče ve skále (Sverd i fjell ), které připomínají sjednocení Norska.

Aktivity

Okolí města Stavanger je vhodné pro turistiku a lezení. Je zde nádherná příroda, která okouzlí každého návštěvníka; velká jezera, skály, vodopády a mnoho dalšího. Přímo v srdci města Stavanger se nachází jezero Breiavatnet. Mimo město se pak nacházejí jezera Mosvatnet a Stokkavatnet. Všechny tři jezera jsou oblíbeným místem k odpočinku. K dispozici je zde pláž Sola, která je v létě často vyhledávána jak plavci, tak milovníky surfování. Na pláži se také nacházejí pozůstatky opevnění z druhé světové války. V okolí je ještě několik dalších menších pláží. Stavanger nabízí bohaté kulturní vyžití. Během roku se zde koná řada zajímavých akcí. Mezi ty nejznámější patří jazzový festival MaiJazz, který se koná každý rok v květnu či International Chamber Music Festival, který se koná každý rok v srpnu.

Okolí

V okolí se nachází například Haugesund zhruba 56 km, Prekestolen zhruba 27 km, Sverd i fjell zhruba 4.1 km, Norsk Oljemuseum zhruba 1.1 km, Stavanger domkirke zhruba 0.6 km, Iron Age Farm Stavanger zhruba 3.2 km, Ullandhaug zhruba 3 km, Botanická zahrada Stavanger zhruba 3.2 km

Stavanger domkirke je nejstarší katedrála v Norsku. Nachází se v jihozápadní části země, v kraji Rogaland, v centru města Stavanger .

Historie katedrály ve městě Stavanger

Stavanger domkirke se začala stavět okolo roku 1100. Dokončena byla v roce 1125. Tento rok se zároveň bere jako den, kdy bylo založeno město Stavanger. Stavanger domkirke byla vysvěcena v katedrálu Nejsvětější Trojice. Patronem se stal svatý Swithun. V roce 1272 bohužel město Stavanger zasáhl požár, který těžce poškodil i katedrálu. Románská katedrála tak byla rozšířena v gotickém stylu. V roce 1860 prošla Stavanger domkirke nevhodnou rekonstrukcí, při které ztratila mnoho ze své středověké krásy. Naštěstí restaurátorské práce Gerharda Fischera v letech 1939-1964 částečně zvrátit tyto změny. Poslední významná oprava katedrály se uskutečnila v roce 1999.

Stavanger domkirke dnes patří k nejvyhledávanějším turistickým cílům ve Stavangeru. Pravidelně se tu také konají různé koncerty vážné hudby a vystupují tu různé pěvecké sbory

Norsk Oljemuseum je muzeum ropy v Norsku. Nachází se v jihozápadní části země, v kraji Rogaland, ve městě Stavanger , v ulici Kjeringholmen 1A.

Těžba ropy v Severním moři

Norsk Oljemuseum bylo otevřeno 20. května 1999. Představuje nejen opravdu velmi zajímavou a zábavnou expozici, ale také velmi zajímavou architekturu. Muzeum totiž sídlí v architektonicky neobvyklé budově. Při pohledu z moře tak vypadá jako malá ropná věž. Norsk Oljemuseum přibližuje zábavnou formou, jak vznikla ropa a plyn, jak byly tyto suroviny objeveny a jak se získávají. Část expozice je také věnována technologickému pokroku těžby ropy a plynu. Norsk Oljemuseum se soustředí hlavně na těžbu těchto surovin v Severním moři. Jsou tu vystaveny různé modely těžebních věží, vrtná zařízení, speciální ponorky a mnoho dalšího. Samozřejmostí jsou interaktivní exponáty, díky kterým se dozvíte vše o každodenní těžbě ropy a plynu. Norsk Oljemuseum také přibližuje různé dramatické události, které se odehrály během těžby ropy a plynu v Severním moři. Samozřejmostí jsou i různé tématické dočasné výstavy.

Praktické informace

Norsk Oljemuseum je otevřeno po celý rok. Od 1. června do 31. srpna je otevřeno denně od 10 do 19 hodin. Od 1. září do 31. května je otevřeno od pondělí do soboty od 10 do 16 hodin. V neděli je pak otevřeno od 10 do 18 hodin. Vstupné stojí 80 NOK pro dospělé a 40 NOK pro děti. Rodinné vstupné stojí 200 NOK (2 dospělí + 3 děti). Součástí muzea je i příjemná kavárna.

Sverd i fjell je národní památník Norska. Nachází se v jižní části země, v kraji Rogaland, v zálivu Hafrsfjord, poblíž Stavangeru .

Památník “Meče ve skále“

Sverd i fjell v překladu znamená "meče ve skále". Památník připomíná bitvu Hafrsfjord, která se zde odehrála v roce 872. V té době tu král Harald Světlovlasý vyhrál a podařilo se mu tak spojit celé Norsko v jedno království. Památník Sverd i fjell tak reprezentuje mír, jednotu a svobodu. Jeho autorem je sochař Fritz Røed z Bryne. Památník byl odhalen veřejnosti v roce 1983 přímo králem Olavem V. Největší meč symbolizuje meč vítězného krále a dva menší představují poražené krále. Ve skále jsou umístěny proto, jelikož už nikdy nemají být znovu použity.

Plavby proplouvájící tímto přístavem

Kontaktní formulář

Máte nějaký dotaz? Neváhejte nás kontaktovat, vše vám vysvětlíme a pomůžeme