Historické jádro města se rozkládá na ostrově mezi dvěma rameny řeky Lee, nedaleko jejího ústí do moře. Centrum má převážně historický charakter, najdete zde však i moderní budovy, z nichž mnohé patří k univerzitnímu kampusu.

Historie:

Cork byl původně mnišská osada založená v 6. století sv. Finbarrem. Městskou listinou z roku 1185 bylo město darováno anglickému králi Janovi. V roce 1318 vznikl královskou listinou titul starosta (Mayor) Corku a v roce 1900 se změnil na primátora (Lord Mayor). Na Cork několikrát zaútočili Vikingové a za svou historii byl několikrát zničen a znovu vybudován. Mimo jiné šlo o důležité obchodní centrum ve skandinávské obchodní síti, a tak bylo obehnáno zdí. Několik bran a částí zdi se dochovalo až do dnešní doby.

Zajímavosti:

Cork i jeho okolí nabízí návštěvníkům vše, od keltské historie a tradic (včetně oblastí, kde se domluvíte výhradně irsky), přes kulturní akce nebo golf až po úchvatné přírodní scenérie. Hrabství Cork má také přezdívku hrabství rebelů a obyvatelé Corku jej sami považují za skutečné hlavní město Irska. Ringaskiddy, 20 km jižně od Corku, je největší irský přístav.

St. Ann´s Shandon Church

Kostel z roku 1722 – slavná dominanta Corku – spočívá na svahu severně od řeky Lee. Vyniká dvěma fasádami ztvárněnými z vápence a dvěma z červeného pískovce. Věž zdobí korouhev ve tvaru lososa. Hodinám na věži místní obyvatelé přezdívají „lhář se čtyřmi tvářemi“, protože až do opravy v roce 1986 ukazovaly jednotlivé ciferníky nepatrně odlišný čas. Návštěvníci mohou vystoupat na vrchol věže a za malý poplatek rozeznít slavné shandonské zvony.

Butter Exchange Shandon Craft Centre

Butter Exchange (máselná burza) začala působit v roce 1770. Máslo se tu třídilo a poté vyváželo do celého světa. Burza zásobovala máslem dokonce i britské námořní síly. Do roku 1892 již roční export čítal zhruba 500 000 sudů másla, což přinášelo městu velké bohatství. V roce 1924 však burza ukončila činnost. Část budovy se dočkala znovuotevření v 80. letech 20. století, kdy tady nalezlo útočiště Shandon Craft Centre. Návštěvníci mohou sledovat při prácei různé umělce a řemeslníky, například brusiče křišťálu či tkalce.

Crawford Municipal Art Gallery

Budova z červených cihel a vápence, v níž dnes sídlí významná umělecká galerie, pochází z roku 1724. Původně sloužila jako celnice a v roce 1850 v ní byla zřízen škola designu. V roce 1884 ji nechal rozšířit mecenáš umění William Horatio Crawford a umístil do ní ateliéry, obrazárnu a síň plastik. Galerie opatruje několik ukázek irského umění konce 19. a počátku 20. století včetně obrazů od Jacka Yeatse. Pyšní se třemi jedinečnými okny od předního irského vizážisty Harryho Clarkea (1800-1931). Jedno z nich zvěčňuje Setkání sv. Brendana a nešťastného Jidáše (1911). K lákadům se řadí i kolekce děl britských a zahraničních umělců včetně prací Jeana Koróna a Georgese Rouaulta. Galerie získala věhlas výtečnou restaurací, kterou vede kuchařská škola Ballymaloe Schoul of Cookery, jež se zaměřuje na autentickou irskou kuchyni s moderním nádechem.

St. Finbarr´s Cathedral

V poklidné části města jižně od řeky se tyčí katedrála zasvěcená patronu města, svatému Finbarrovi. Byla dokončena v negotickém slohu v roce 1878 podle plánů Williama Burgese a honosí se třemi věžemi a kamennou kružbou. Uvnitř vás jistě zaujme apsida s malovanou a zlacenou konchou zachycující Krista ve Slávě obklopeného anděly. Vitráže v apsidě líčí Ježíšův život.

Cork City Gaol

Z centra Corku si můžete udělat příjemnou dvacetiminutovou procházku na západ k rekonstruované městské věznici se zařízenými celami. Expozice a audiovizuální projekce ilustrují osudy jednotlivých vězňů v 19. a 20. století. Přežívali tady ve špatných podmínkách a za trest museli pohánět šlapací mlýn využívaný k mletí zrna. Vyplatí se navštívit i vězeňskou kavárnu. V budově působí rovněž Radio Museum Experience, jež seznamuje s vývojem rádia a rozhlasu v Irsku a na celém světě.

Přístavní hráze

Přestože řeka už nehraje v hospodářství města nijak významnou roli, valná část obchodních aktivit se stále soustřeďuje kolem přístavních hrází. South Mall byla až do konce 18. století vodní cestou. Čluny kdysi kotvily u paty kamenných schodišť, která mířila nahoru ke kupeckým domům a některá vydržela neporušená až do dnešních dnů. Oblouky dole vedly do skladů, kde se vykládalo zboží.

Nedaleko South Mall se klene most Parlament Bridge, zbudovaný v roce 1806, na památku zákona o unii. Přejděte po něm na George´s Quay, kde vaši pozornost upoutá secondhand Fitzpatrick´s s bizarním průčelím ověšeným bicykly, koly, od vozu, zemědělským nářadím a další rozličnou veteší. Po několika minutích chůze po Sullivan´s Quay narazíte na Quay Coop, vyhledávanou restauraci a oblíbené místo schůzek. Ze Sullivan´s Quay se vydejte na druhou stranu řeky po elegantním mostě pro pěší z roku 1985. Ocitnete se na jižním konci ulice Grand Parade.

Grand Parade a St. Patrick´s Street

U někdejšího průplavu Grand Parade se vypíná Národní památník na počest irských vlastenců, kteří zahynuli v letech 1798-1867. V Bishop Parade se zachoval úsek městských hradeb a pěkná brána ze starého obilního trhu. Mezi ulicemi St. Patrick´s Street a Grand Parade objevíte jedinečně obnovenou tržnici English Market, založenou v roce 1610 a nabízející ovoce a zeleninu. Rušná tepna Patrick´s Street byla do roku 1800 kanálem, kde čluny kotvily pod schody okázalých domů, jako třeba Chateau Bar. Významnou pamětihodností je soch otce Mathewa, zakladatele abstinenčního hnutí.

Paul Street

Ulice Paul Street s etnickými restauracemi, elegantními bary, knihkupectvími a módními butiky je ohniskem nejživější části města. Z Paul Street vybíhají rušné uličky Carey´s Lane a French Church Street, v nichž se na počátku 18. století usadili hugenoti (francouzští protestanti). Postupně se vypracovali na vývozce másla, sládky a velkoobchodníky. Tato čtvrť působí podobným dojmem jako dublinská Temple Bar.

Shandon Quater

Přejde-li po mostě Christy Ring Bridge na Pope´s Quay, nalevo spatříte kostel St Mary´s Dominican Church s jónským portikem završeným rozměrným frontonem. John Redmond Street stoupá k severním svahům Corku, jimž vévodí věž kostela St Ann´s Shandon. Odtud se můžete kochat krásným výhledem na město. Směrem na severovýchod se rozkládá velkolepá čtvrť Montenotte, někdejší ztělesnění viktoriánské vznešenosti.

Plavby proplouvájící tímto přístavem

Kontaktní formulář

Máte nějaký dotaz? Neváhejte nás kontaktovat, vše vám vysvětlíme a pomůžeme