Plavba nejznámějším norským fjordem, o němž se často říká, že je nejkrásnější na světě, a který byl před třemi lety společně Nærøyfjordem (větev Sognefjordu) zapsán na seznam světového dědictví UNESCO, patří k nejoblíbenějším a nejvyhledávanějším atrakcím Norska. Šestnáct kilometrů dlouhý fjord, který je součástí rozvětveného Storfjordu, místy dosahuje hloubky až 360 metrů.

Hellesylt je malá vesnice v obci Stranda v Møre og Romsdal kraj, Norsko. Obec leží v čele Sunnylvsfjord, která je pobočkou Storfjord, a u úbočí í Geirangerfjord  Obec má 260 obyvatel, ale pokud budete počítat údolí okolí, počet značně poroste. Vaše loď bude mít v Helkesyltu jen technickou zastávku pro vylodění pasážérů, kteří mají zakoupen zájezd MSC. Dále pak bude plavba pokračovat fjordem do Geirangeru, kde bude její cílová stanice na fjordu. Ze zakotvení na vodě se budete přepravovat z lodi na břeh transfery MSC. Tyto transfery jsou zdarma. Ráno je nutno vyzvednout lístek k pořadí vylodění-tendr. Procházka v Geirangeru rozhodně stojí za výšlap ke kostelíku a vodopádu. Vše je vidět z lodi. V létě tisíce turistů cestují nebo pobyvají v Hellesylt.  Většina z nich se vydá trajektem do Geiranger, který v sezoně jezdí každou hodinu a půl hodiny.  Obec je obklopena horami a údolími.  Životní úroveň je jedna z nejlepších v Norsku.  Sunnylven Kostel se nacházející se v Hellesylt stojí za zhlédnutí.  
Vyhlídková plavba po Geirangerfjordu, HELLESYLT – GEIRANGER-Plavba po Geirangerfjordu patří k nejznámějším a nejpopulárnějším světovým vyhlídkovým plavbám. Její absolvování by nemělo chybět v žádném programu zájezdu do Norska. Geirangerfjord je 16 km dlouhý boční fjord Storfjordu s nejhlubším místem 360 m a neujžším místem 500 m.
Geiranger
Jeden z nejkrásnějších fjordů Norska. Tento fjord je díky své fotogeničnosti jedním ze symbolů Norska a dost často je námětem pohlednic. Je součástí složitého systému fjordů Storfjord, kde je jedním z jeho slepých ramen a po celé své 15km délce je obklopen až 800m vysokými skalisky. Okolní hory však dosahují výšky až 1600m. Při vyhlídkové plavbě po fjordu jsme viděli spoustu vodopádů, které padají z okolních útesů. Nejznámější z nich je soustava vodopádů Sedm sester s protějším Ženichem. Další zajímavostí fjordu jsou četné chaty a farmy na útesech nad mořem. K těmto stavením vedla často jediná přístupová cesta a to rovnou po moři a po zavěšených lanech. Vypráví se, že prý u těchto domů, byly často hrající si děti přivazovány na dlouhá lana, aby při případném pádu mohli být vytaženy zpět. No nevím, co by na to řekli dnešní ochránci lidských (hlavně dětských) práv.
Na tomto místě najdete unikátní scenérii fjordu, hor, vodopádů a krajiny s možností krásných výhledů. Nachází se ve střední části Norska, v oblasti Møre a Romsdal, nejbližším letištěm je Ålesund, vzdálené asi dvě hodiny jízdy (110 kilometrů). Nechat se sem dopravit můžete i výletní lodí, což je vlastně jediný způsob dopravy v zimních měsících. V této době se silnice do vesnice Geiranger ležící na konci fjordu z obou stran uzavírají. 
I když sem ale zavítáte v létě jinak než lodní dopravou, nenechte si projížďku lodí uvnitř fjordu ujít. Naskytne se Vám jedinečný pohled na domečky na stráních, jež dříve bývaly farmami, ale hlavně na vodopády padající z postranních skal. Nejznámější vodopád se jmenuje Sedm sester, pojmenovaný po sedmi vodních proudech. Pokud byste chtěli zažít větší dobrodružství při prohlídce fjordu, využijte možnosti vypůjčení kajaku či organizovaných několikahodinových výletech na kajaku. Jako další aktivity se nabízí turistika po značených trasách, rybaření ve fjordu, řekách a jezerech v blízkém okolí, rafting či míčové hry, jež nabízí zdarma přístupný areál Bingen. 
Vynechat byste neměli ani pohled na Geriangerfjord a jeho okolí z některých zasněžených okolních vrcholů. Mezi ně patří Dalsnibba, asi 1500 m n.m., na kterou vede klikatá silnice (za vjezd se musí zaplatit), či Flydalsjuvet nebo Ørnesvingen. Odtud pořídíte neuvěřitelné fotky zachycující rozmanitou scenérii.


Plavby proplouvájící tímto přístavem

Kontaktní formulář

Máte nějaký dotaz? Neváhejte nás kontaktovat, vše vám vysvětlíme a pomůžeme