Tento hornatý ostrov s rozlohou 2000 km2 lze rozdělit na vysoce rozvinuté jižní pobřeží se sušším klimatem a zlatými plážemi a vlhčí a větrnější severní pobřeží, kde vám pláže s černým pískem pod strmými útesy připomenou sopečný původ ostrova. Obě oblasti odděluje nejvyšší hora Španělska Teide, jejíž vrchol trvale pokrytý sněhem se tyčí do výšky 3 718 m. n. m.

Hlavní město a nejdůležitější přístav Santa Cruz de Tenerife má dramatickou polohu u zátoky v jihovýchodní části ostrova. Zdejší únorový festival patří k nejbujnějším v celém Španělsku. Konkuruje mu však Dům opery se 61metrovým zavěšeným baldachýnem. Dům byl navržen Santiagem Calatravou a postaven za 90 milionů dolarů. Nové nábřeží u moře navrhli švýcarští architekti Herzog a De Meuron, jejichž centrum současného umění (Instituto Óscar Domínguez) a botanická zahrada dosud nejsou dokončeny. Nenechte si ujít bývalou nemocnici přeměněnou v úžasné Museo Arquelógico. Ve vzdálenosti 8 km na severovýchod se nachází půvabný oblouk pláže Playa de Las Teresitas se zlatým pískem ze Sahary, kde máte možnost ochutnat mořské pokrmy v přístavu San Andrés. Pokud se zajímáte o historii, vydejte se do vnitrozemí do prvního hlavního města ostrova Tenerife La Laguna, kde nyní působí univerzita. Najdete zde několik muzeí a hezké staré paláce.

Santa Cruz de Tenerife je jendím z dvou hlavních měst, které naleznete na Kanárských ostrovech. Druhé hlavní město je Las Palmas de Gran Canaria. Se svými 220.000 stálými obyvateli se zároveň jedná o druhé nejlidnatější město na ostrovech a 21. největší město v rámci celého Španělska. Santa Cruz je samozřejmě i nejdůležitějším městem na ostrově Tenerife a zároveň i jeho nejdůležitějším přístavem. Přístav v Santa Cruz dosahuje mezinárodního významu a je důležitou zastávkou obchodních lodí, plujících mezi Afrikou, Evropou a americkým kontinentem. Díky dlouhé námořní tradici si Santa Cruz udržuje již po staletí velice rozmanitou tvář a ve městě najdete mnoho věcí odkazujících na různé světové kultury. I přes svůj kosmopolitní ráz si však Santa Cruz stále dokázalo zachovat svoji španělskou tvář a díky tomu, že se městu vyhýbají nájezdy turistických skupin, je tento kousek Tenerife skvělým místem, kde můžete poznat pravou kanárskou kulturu, včetně její skvělé kuchyně a mnoha lidových zvyků

Jakožto hlavní město Kanárských ostrovů je Santa Cruz de Tenerife domovem Kanárského parlamentu a také Ministerstva pro předsednictví. Stejně tak ve městě najdete i zemský a nejvyšší soud. Mladí lidé z celého Španělska míří do Santa Cruz na zdejší vyhlášenou univerzitu La Laguna (Universidad de La Laguna), která je nejstarší institucí svého druhu na Kanárech. Založena byla již v roce 1701 a roku 1792 získala status univerzity. Nejvýznamnější fakulty univerzity La Laguna se specializují na uměleckou tvorbu a výuku námořních věd. Ruku v ruce s univerzitním vzděláním jde široká nabídka muzejních a výstavních prostor roztroušených po celém Santa Cruz. Za zmínku jistě stojí Muzeum výtvarného umění s úžasnou sbírku částečně darovanou muzeem Prado v Madridu, stejně jako Muzeum přírody a člověka, kde se dozvíte vše podstatné o historii Kanárských ostrovů a jejich přírodních krásách. Největším lákadlem tohoto muzea jsou bezpochyby tzv. mumie z Guanche, což jsou skvěle dochované nabalzamované pozůstatky původních obyvatel souostroví.


Plavby proplouvájící tímto přístavem

Kontaktní formulář

Máte nějaký dotaz? Neváhejte nás kontaktovat, vše vám vysvětlíme a pomůžeme