NEW YORK NA VLNÁCH. MSC SEASHORE VYPLOUVÁ

Riviera Tour 20.11.2021 Dominik ČÍŽ


Flotila lodí MSC Cruises přivítala v polovině třetího listopadového týdne nového člena. Vlastníci společnosti spolu s italskou herečkou Sophií Loren na bahamském ostrově Ocean Cay slavnostně zahájili provoz MSC Seashore, jedné z patnácti největších turistických lodí světa. Interiér i vnější prostory plavidla inspirovalo světoznámé město New York, a návštěvníci si tak na něm mohou prohlédnout téměř desetimetrovou kopii Sochy svobody nebo se projít po náměstí Times Square.
 


Historie devatenácté lodi MSC Cruises se začíná psát v listopadu 2017. Při zahájení plavby její předchůdkyně MSC Seaside představitelé společnosti ohlásili podepsání smlouvy na stavbu dvou nových lodí, označovaných jako třída Seaside EVO (Riviera Tour byla při tom). Společnost za ně italským loděnicím Fincantieri měla zaplatit 1,8 miliardy €, v přepočtu asi 46,8 miliardy korun.
Stavba lodi začala o rok později v italském Monfalcone, v roce 2020 se pak MSC Seashore vydává na svou první plavbu na moři. Další rok pak strávila v docích kvůli úpravám interiérů.
Hotovou loď stavitelé novým vlastníkům předali už letos v srpnu, její provoz byl ale vlivem dopadů covidové pandemie na turistický průmysl oproti původním plánům zahájen až v listopadu. Spolu s dokončovanou lodí MSC Seascape jde o dosud největší loď postavenou v Itálii.


JEDNA Z NEJEKOLOGIČTĚJŠÍ VÝLETNÍCH LODÍ NA MOŘI


MSC Seashore měří na výšku 74 metrů, na šířku 41 metrů a její délka je 339 metrů. Na palubu pojme až 5 877 pasažérů, o 800 víc než její předchůdkyně. Exteriér byl navržen speciálně pro teplé podnebí letního Středomoří a Karibiku, a podle plavební společnosti umožňuje pasažérům mít moře téměř na dosah ruky.
Konstruktéři také dostali za úkol co nejvíce snížit dopady provozu lodi na životní prostředí. Pro splnění těchto požadavků tak dostala do vínku systémy zajišťující redukci emisí, které téměř stoprocentně brání unikání oxidů dusíku a síry do atmosféry. Pod čárou ponoru je loď navíc natřena speciálním nátěrem proti zachytávání nečistot, který snižuje odpor vody a pomáhá dosažení větší efektivity při snížené spotřebě paliva. MSC Seashore je také první výletní lodí s novou technologií čištění vzduchu, která podle konstruktérů dokáže zachytit i viry (včetně  COVIDU).


PLOVOUCÍ NEW YORK


Jak už jsme psali v úvodu, interiér i vnitřní prostory MSC Seashore ve velké míře inspirovalo americké město New York. Uprostřed lodního kasina na místě zvaném Liberty plaza (pro Brňáky Náměstí svobody) proto najdete 9,5metrovou kopii světoznámé Sochy svobody, o kus dál obchodní a zábavní oblast pojmenovanou Times Square a rozlehlou promenádu s téměř třicetimetrovou stropní LED obrazovkou, promítající ve dne i v noci panorama čtvrti Manhattan. „Velké jablko“, jak se New Yorku přezdívá, inspirovalo také názvy dalších míst a veřejných prostor lodi.  
 

EVO-LUČNÍ PLAVIDLONázev lodi v překladu znamená „pobřeží“ a odkazuje na třídu podobných lodí, nazvanou podle první z nich Seaside (MSC Seaside, MSC Seaview). Sama je první členkou nové skupiny Seaside EVO, a jak už z názvu vyplývá, představuje evoluci zmíněné třídy. A to evoluci opravdu výraznou: podle plavební společnosti je na ní 65 procent všech veřejných prostor zcela přepracovaných. Návštěvníci tak na lodi najdou nová zábavní místa, bary, restaurace a venkovní prostor, včetně několika dětských klubů a čtyř bazénových areálů. Prodloužení lodi také umožnilo přidat další kajuty.
Expanze flotily MSC Cruises lodí MSC Seashore zdaleka nekončí. V listopadu příštího roku proběhne spuštění druhé loď třídy Seaside EVO MSC Seascape, v prosinci pak vypluje loď zcela nové třídy MSC World Europa (na fotky z její stavby se můžete podívat zde). V současnosti plány společnosti MSC Cruises čítají 8 nových plavidel, včetně čtyř menších lodí hyper-luxusní třídy Explora. V České republice si plavbu na těchto lodích můžete objednat u CK Riviera Tour.

 Mohlo by Vás zajímat- námi publikované články:

BUDOUCÍ LODĚ MSC CRUISES PRO PODPORU ŽIVOTNÍHO PROSTŘEDÍ

MSC CRUISES HLÁSÍ 6.MĚSÍCŮ DO SPUŠTĚNÍ NOVÉ LODĚ NA MOŘE - MSC SEASHORE

MSC CRUISES BUDOU VYUŽÍVAT SYSTÉM SANITACE VZDUCHU

MSC SEASHORE NABÍZÍ HOSTŮM NOVÉ GASTRONOMICKÉ ZÁŽITKY

TECHNICKÁ DATA MSC SEASHORE

KOMPLETNÍ PRŮVODCE MSC SEASHORE

Kontaktní formulář

Máte nějaký dotaz? Neváhejte nás kontaktovat, vše vám vysvětlíme a pomůžeme